ERGENLİK ve GELİŞİM

ERGENLİK ve GELİŞİM

Ergenlik ve Gelişim Nedir?

Ergenlik döneminde çok şey değişir. Çocuğunuzun sadece beyin yapısı ve vücudu değişmez. Sosyal ve duygusal olarak da çok şey oluyor.

Değişiklikler:

Ergenlik döneminde beyinde her türlü gelişme gerçekleşir. Beynin, sandığımızdan daha fazla gelişmeye ihtiyacı var. Sonuç olarak, ergenler bazen konsantre olmakta ve iyi düşünülmüş seçimler yapmakta zorlanırlar. Ergenlerin vücudu da yetişkinlik yönünde hormonların etkisi altında gelişir. Bu aynı yaştaki herkese olmaz. Ergenler cinsel duygular geliştirir ve farklı davranırlar.

Tüm bu değişikliklerin sosyal-duygusal gelişimleri için sonuçları vardır. Çocuğunuzun ergenliğe girdiği yaş biraz değişebilir. Kızlar erkeklerden daha hızlı büyümeye başlar.

Ergenlikte kimlik:

Ergenler bağımsızlığa doğru büyürler. Kendileriyle çok meşguller ve kim olduklarını keşfedecekler; kendi kimliklerini geliştirirler. Kendilerine eleştirel bakarlar. Ne yapabilirim, neye benziyorum? Bu konuda güvensizler ve bu nedenle savunmasızlar.

Ergenler kültürel kimliklerini önemli bulurlar. Türk mü, Faslı mı, Surinamlı mı, Hollandalı mı, vejetaryen mı  yoksa hayvan koruyucusu mu olduklarını merak edebilirler. Gençlik kültürünün çok fazla etkisi vardır, çünkü ergenler örnek olarak idolleri ve trend belirleyicileri ararlar.

·               Ergenler ebeveynlerinden ayrılır.

·               Kendi kararlarını kendileri vermek isterler.

·               Denemek istiyorlar ve bunu yapmak için daha fazla özgürlüğe ihtiyaçları var.

·               Örneğin, ergenler giyim ve davranış yoluyla ebeveynlerine isyan ederler.

·               Ebeveynlerin neden bazen endişelendiğini anlamıyorlar.

·               Bazen ergenler, acil durum telefonu olarak başka bir yetişkini seçerler.

·               Daha yakın arkadaşlıklar kurarlar ve arkadaş çevrelerinin etkisi ebeveynlerininkinden daha fazla olur.

Ergenlik ve gelişim dönemindeki bireyler için neler yapıyorum?

                     Ergenlik gerçekte ne kadar sürer? Hangi yaş döneminde başlar? Bir ebeveyn veya öğretmen bu olgunlaşan ergen beynini nasıl hesaba katabilir? Ergenlerle nasıl iletişim kurabiliriz? Ebeveynler nelere dikkat etmeliler? Ergenleri nasıl anlayabiliriz? Gibi sorulara tavsiye ve rehberlik sağlanır.

                     Gelişimsel gecikmede çocukların fiziksel, zihinsel ve sosyal olarak nasıl geliştiğini incelenir ve bu konuda onlara rehberlik edilir. Buna ek olarak ebeveynlere eğitimle ilgili konularda(örneğin, kuralların belirlenmesi) rehberlik sağlanır.

Diğer Hizmetler

HIZLICA BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN